County RD 110 over Coon CR
Poor Condition126 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 16 T 30 N R 30 W |
| Carries | County RD 110 |
| Crosses | Coon CR |
| Coordinates | 37.34619, -94.24716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 156.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14074 |