Old Ferry RD over Richland CR
Good Condition25 years old80 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gasconade |
| Location | S 6 T 44 N R 6 W |
| Carries | Old Ferry RD |
| Crosses | Richland CR |
| Coordinates | 38.60072, -91.63283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 209.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14077 |