County RD 512 over Castor Rvr Drain D
Good Condition43 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 2 T 26 N R 11 E |
| Carries | County RD 512 |
| Crosses | Castor Rvr Drain D |
| Coordinates | 36.93415, -89.82736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 169.0 ft (51.5 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 272.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14091 |