County RD 245 over Auxvasse CR
Fair Condition66 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Callaway |
| Location | S 30 T 49 N R 9 W |
| Carries | County RD 245 |
| Crosses | Auxvasse CR |
| Coordinates | 38.99544, -91.96817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 225.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14095 |