Saxton RD over James Branch
Good Condition35 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 25 T 57 N R 34 W |
| Carries | Saxton RD |
| Crosses | James Branch |
| Coordinates | 39.72176, -94.66508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 151.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14097 |