I-40 F.r. / I-440 over SH 440 Log 10.55
Good Condition41 years old451 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | .25 Mi N Jct I40 & Sh440 |
| Carries | I-40 F.r. / I-440 |
| Crosses | SH 440 Log 10.55 |
| Coordinates | 34.78532, -92.16191 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 297.9 ft (90.8 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 853.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 451 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005986 |