Sugar Camp RD 350 over Trib Of Byrants CR
Fair Condition91 years old65 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lincoln |
| Location | S 1743 T 51 N R 1 E |
| Carries | Sugar Camp RD 350 |
| Crosses | Trib Of Byrants CR |
| Coordinates | 39.18017, -90.87164 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14121 |