Brook RD over Locust CR
Good Condition35 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Linn |
| Location | S 2 T 59 N R 21 W |
| Carries | Brook RD |
| Crosses | Locust CR |
| Coordinates | 39.95488, -93.21960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 577.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14131 |