Bryant Knob RD over Big Br Sni-a-bar C
Good Condition35 years old18 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lafayette |
| Location | S 2 T 49 N R 28 W |
| Carries | Bryant Knob RD |
| Crosses | Big Br Sni-a-bar C |
| Coordinates | 39.08771, -93.97346 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 98.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14135 |