Hoff RD over Peruque CR
Fair Condition32 years old1,996 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 13 T 47 N R 2 E |
| Carries | Hoff RD |
| Crosses | Peruque CR |
| Coordinates | 38.82608, -90.74937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 475.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,996 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14147 |