County RD 314 over Drain Dtch No 29
Poor Condition126 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mississippi |
| Location | S 10 T 25 N R 17 E |
| Carries | County RD 314 |
| Crosses | Drain Dtch No 29 |
| Coordinates | 36.82756, -89.20373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 149.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14168 |