Sappington RD S over Is 44
Fair Condition57 years old6,114 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 6 T 44 N R 6 E |
| Carries | Sappington RD S |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 38.57393, -90.38562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 228.0 ft (69.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 882.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,114 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1417 |