Schondelmaier RD over Buffalo CR
Fair Condition29 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pettis |
| Location | S 28 T 48 N R 22 W |
| Carries | Schondelmaier RD |
| Crosses | Buffalo CR |
| Coordinates | 38.91919, -93.33878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14177 |