County RD #425 over Captains CR
Fair Condition51 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Madison |
| Location | S 24 T 32 N R 5 E |
| Carries | County RD #425 |
| Crosses | Captains CR |
| Coordinates | 37.43419, -90.45263 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Area | 25.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14184 |