SH 301 - 02 - 1.93 over Wolf Creek
Good Condition42 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pike |
| Location | 1.5 Mi So Of Antoine |
| Carries | SH 301 - 02 - 1.93 |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 34.01542, -93.41984 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 315.0 ft (96 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1,056 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005991 |