Is 270 E over Ns Rr
Fair Condition66 years old105,806 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2039 T 47 N R 5 E |
| Carries | Is 270 E |
| Crosses | Ns Rr |
| Coordinates | 38.77145, -90.40309 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 129.6 ft (39.5 m) |
| Deck Area | 1852.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105,806 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 142 |