Freemont RD over Coon CR
Poor Condition77 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Montgomery |
| Location | S 12 T 50 N R 5 W |
| Carries | Freemont RD |
| Crosses | Coon CR |
| Coordinates | 39.12356, -91.41400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 136.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14200 |