NW J.c. Penney DR over Br Of Lick Fork CR
Fair Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Caldwell |
| Location | S 11 T 57 N R 28 W |
| Carries | NW J.c. Penney DR |
| Crosses | Br Of Lick Fork CR |
| Coordinates | 39.77112, -94.01356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 61 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14207 |