County Road 140 over Trib Tater Hill CR
Fair Condition34 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 26 T 55 N R 24 W |
| Carries | County Road 140 |
| Crosses | Trib Tater Hill CR |
| Coordinates | 39.55657, -93.55368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 88.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14214 |