County RD 820 over Drain Dtch
Fair Condition78 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | New Madrid |
| Location | S 24 T 25 N R 13 E |
| Carries | County RD 820 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.78891, -89.59459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 106.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14216 |