250th RD over Br Of Salt Fk
Fair Condition126 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Saline |
| Location | S 3 T 50 N R 22 W |
| Carries | 250th RD |
| Crosses | Br Of Salt Fk |
| Coordinates | 39.15505, -93.31456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 48.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14220 |