Swaller RD over Rock CR
Fair Condition41 years old308 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jefferson |
| Location | S 33 T 43 N R 5 E |
| Carries | Swaller RD |
| Crosses | Rock CR |
| Coordinates | 38.42672, -90.47190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 308 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14222 |