Province RD over Trib Of Big Rvr
Good Condition91 years old55 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Washington |
| Location | S 2136 T 36 N R 3 W |
| Carries | Province RD |
| Crosses | Trib Of Big Rvr |
| Coordinates | 37.82360, -90.74420 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 59.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14224 |