Garrett RD over Osage Fk
Good Condition32 years old43 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Laclede |
| Location | S 5 T 34 N R 14 W |
| Carries | Garrett RD |
| Crosses | Osage Fk |
| Coordinates | 37.69679, -92.48693 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 518.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14240 |