County RD #229 over Drain Dtch
Good Condition36 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dunklin |
| Location | S 10 T 22 N R 9 E |
| Carries | County RD #229 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.55743, -90.07401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 209.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14248 |