County RD 519 B over Johns Br
Fair Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wayne |
| Location | S 13 T 27 N R 7 E |
| Carries | County RD 519 B |
| Crosses | Johns Br |
| Coordinates | 36.98322, -90.24647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 69.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14253 |