240 TH ST over Br Of Mid Fk Grand
Fair Condition45 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 5 T 64 N R 31 W |
| Carries | 240 TH ST |
| Crosses | Br Of Mid Fk Grand |
| Coordinates | 40.37266, -94.41205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 52.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14254 |