Beaumont RD over Br Of Lit Traven C
Poor Condition32 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pulaski |
| Location | S 27 T 38 N R 12 W |
| Carries | Beaumont RD |
| Crosses | Br Of Lit Traven C |
| Coordinates | 37.99434, -92.23147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 68.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14261 |