Co RD NW 600 over N Fk Blackwater R
Fair Condition34 years old45 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 21 T 47 N R 27 W |
| Carries | Co RD NW 600 |
| Crosses | N Fk Blackwater R |
| Coordinates | 38.85455, -93.90522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 54.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14277 |