US 40 E over Is 70
Fair Condition68 years old8,004 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Boone |
| Location | S 7 T 48 N R 13 W |
| Carries | US 40 E |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 38.97174, -92.43092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 826 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,004 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 143 |