194th ST (old Bb) over New Hope CR
Fair Condition37 years old109 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 31 T 54 N R 30 W |
| Carries | 194th ST (old Bb) |
| Crosses | New Hope CR |
| Coordinates | 39.44462, -94.31378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 101.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 109 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14307 |