Page Br RD 358 over Page Br
Fair Condition64 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lincoln |
| Location | S 1706 T 51 N R 2 E |
| Carries | Page Br RD 358 |
| Crosses | Page Br |
| Coordinates | 39.17342, -90.80042 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 55.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14310 |