County Road 664 over Trib To N Fabius R
Poor Condition35 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Scotland |
| Location | S 25 T 66 N R 13 W |
| Carries | County Road 664 |
| Crosses | Trib To N Fabius R |
| Coordinates | 40.49514, -92.29456 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 91.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14311 |