Campbell Bridge DR over Petite Saline CR
Good Condition36 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 22 T 48 N R 15 W |
| Carries | Campbell Bridge DR |
| Crosses | Petite Saline CR |
| Coordinates | 38.89931, -92.53614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 219.2 ft (66.8 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 487.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14319 |