County RD 374 over Cooper Br
Fair Condition31 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lewis |
| Location | S 1 T 62 N R 9 W |
| Carries | County RD 374 |
| Crosses | Cooper Br |
| Coordinates | 40.20311, -91.83953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 92.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14352 |