Cherryville RD over Cherry Valley CR
Fair Condition96 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Crawford |
| Location | S 18 T 36 N R 3 W |
| Carries | Cherryville RD |
| Crosses | Cherry Valley CR |
| Coordinates | 37.84484, -91.29315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16228 |