Jj-2 over Logan CR
Fair Condition46 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 22 T 23 N R 3 E |
| Carries | Jj-2 |
| Crosses | Logan CR |
| Coordinates | 36.63340, -90.72540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 97.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16232 |