T-1 over Caldwell CR
Good Condition38 years old55 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 17 T 23 N R 4 E |
| Carries | T-1 |
| Crosses | Caldwell CR |
| Coordinates | 36.63880, -90.65470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 44.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16243 |