Crawford AVE over Br Of Brush CR
Fair Condition96 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Benton |
| Location | S 15 T 42 N R 23 W |
| Carries | Crawford AVE |
| Crosses | Br Of Brush CR |
| Coordinates | 38.42669, -93.43817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 40.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16252 |