S Mcclelland BLVD over Br Of Shoal CR
Fair Condition96 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 29 T 27 N R 33 W |
| Carries | S Mcclelland BLVD |
| Crosses | Br Of Shoal CR |
| Coordinates | 37.03665, -94.55406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 64.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16253 |