NE Baker RD over E Fk Lost CR
Fair Condition30 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 13 T 60 N R 31 W |
| Carries | NE Baker RD |
| Crosses | E Fk Lost CR |
| Coordinates | 40.02224, -94.33635 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 70.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16255 |