County RD 197 over North Rvr
Good Condition26 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Marion |
| Location | S 15 T 58 N R 8 W |
| Carries | County RD 197 |
| Crosses | North Rvr |
| Coordinates | 39.83228, -91.78597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 453.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16264 |