County RD 256 over Cane CR
Fair Condition104 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carter |
| Location | S 16 T 26 N R 3 E |
| Carries | County RD 256 |
| Crosses | Cane CR |
| Coordinates | 36.91040, -90.74250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 100.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16266 |