County RD 327 over Br Of Sulphur CR
Fair Condition61 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howard |
| Location | S 11 T 49 N R 17 W |
| Carries | County RD 327 |
| Crosses | Br Of Sulphur CR |
| Coordinates | 39.05750, -92.79121 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 53.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16267 |