Brush Creek RD 115 over Brush CR
Fair Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ralls |
| Location | S 3240 T 55 N R 5 W |
| Carries | Brush Creek RD 115 |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 39.51628, -91.42661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 107.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16269 |