County RD NW 1000 over Ricky CR
Fair Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Clair |
| Location | S 1 T 39 N R 28 W |
| Carries | County RD NW 1000 |
| Crosses | Ricky CR |
| Coordinates | 38.17327, -93.95493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 41.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16278 |