Farm RD 1190 over Dry Br Jenkins CR
Poor Condition106 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 31 T 25 N R 25 W |
| Carries | Farm RD 1190 |
| Crosses | Dry Br Jenkins CR |
| Coordinates | 36.82345, -93.70635 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 48.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16282 |