SH 14-13- Lm 13.85 over Languille River
Good Condition40 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Poinsett |
| Location | 3.9 Mi W Jct 1 & 14 |
| Carries | SH 14-13- Lm 13.85 |
| Crosses | Languille River |
| Coordinates | 35.56457, -90.79368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 601.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006150 |