Farm RD 115 over Wilson CR
Fair Condition32 years old455 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 13 T 28 N R 22 W |
| Carries | Farm RD 115 |
| Crosses | Wilson CR |
| Coordinates | 37.12781, -93.38876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 367.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 455 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16286 |