SH 5-7 Log 15.68 over Saline River Relief
Good Condition39 years old6,300 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | .5 Mi E Jct SH 298&5 |
| Carries | SH 5-7 Log 15.68 |
| Crosses | Saline River Relief |
| Coordinates | 34.60625, -92.62214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 880.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,300 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006151 |